Startup Nedir?

İlk şart olarak, başlangıç ​​kavramları veya yeni girişimler önerildi. Ancak, endüstride İngilizce olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu sorunlara aşina olmayan gençler veya bu kavramın ne anlama geldiğini tam olarak bilmeyen çalışanlar, genellikle bir başlangıç ​​şirketinin ne olduğunu soruyor.

Startup Tam Olarak Nedir?

Startup kavramı farklı girişimciler tarafından farklı şekillerde açıklanmaktadır. En genel anlamda, bu, herhangi bir soruna çözüm bulmak isteyen ve başarılı bir sonuç garanti edilmeyen şirketlere verilen addır. Bu tanım, yeni kurulan bir şirketin ne olduğu sorusuna kesin bir cevap verir. Fakat daha derine indiğimizde, kavramın düşündüğümüzden daha belirsiz olduğunu görüyoruz.

Örneğin, halkın inancının aksine, şirketin yaşı tespiti etkilemez. Bir yıllık şirketler başlangıç ​​olarak kabul edilebilir veya aynı kategoride beş yıllık şirketler sayılabilir. Ancak, on yıllık bir şirketi başlangıç ​​olarak kabul etmek zor. Çünkü on yıl içinde, bir şirket belirli bir ilerleme ve büyüme seviyesine ulaşmalıdır.

Bir girişimin ne olduğu sorulduğunda, herkesin aynı fikirde olduğu tek bir konu var. Aynı zamanda şirketin büyüme kabiliyetidir. Bu tür şirketler hızla büyüyor. Başka bir deyişle, büyüme eğilimi. Bu tür şirketler herhangi bir coğrafi kısıtlama olmadan büyümek istiyor. Bir girişim, Türkiye merkezli olarak İngiltere veya Amerika’da çalışabilmelidir. Bu nokta başlangıç ​​ve girişim arasındaki farkı belirler. Girişimler yerel sınırlar ile sınırlı olabilir. Örneğin, yeni bir pizza dükkanı açmak bir girişimdir, ancak bir startup değildir.

startup

Yeni Kurulan Şirketlerin Hangi Alanlarında Startup Vardır?

Başlangıçtaki projeler ağırlıklı olarak teknoloji ve yazılım alanındadır. Ancak günümüzde, başlangıç ​​şirketleri finansal teknoloji, finans ve pazarlama gibi çeşitli alanlarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca, kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik ürünler üretmek için tasarım, mimari ve teknolojiyi birleştiren yeni şirketler de vardır.

Otomatik Startup Nasıl Kurulur?

Şimdi bir girişimin ne olduğu sorusunu cevapladığımızda, bir girişimin nasıl yapılandırıldığına bakalım. Kurulum aşamasında, kurucular öncelikle soruna bir çözüm sağlamalıdır. Çözümün başarılı bir şekilde uygulanması önemli değildir. Çözüm, startup projelerinin bir parçası olarak değerlendirildi. Daha sonra toplu finansman gibi yöntemlerle kurumsal finansman sağlanabilir. Kickstarter gibi siteler yeni başlayanlar için iyi bir fon oluşturucudur.

Diğer bir seçenek ise bankalardan riskli kredi almaktır. Bankalardan kredi almak için girişimler inşa etmek, Türkiye’de yaygın bir uygulama değildir. Bununla birlikte, Birleşik Devletler veya Büyük Britanya gibi önemli kuruluşların olduğu ülkelerde, bu şirketleri destekleyecek uygulamalar bulunmaktadır. Bütün bunlar tamamlandıktan sonra, yükleyiciler kendi startup şirketlerini kurabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir