Mtv Ödeme

MTV kullanılan aracın yaşı, motor hacmi, emisyon oranları gibi farklı kriterlere bakılarak hesaplanmaktadır.  Motorlu Taşıtlar Vergisi yıllık olarak düzenli ödenmesi gerekli olan bir vergi türüdür. Oranlar ve ödenecek miktar Gelir İdaresi Başkanlığı’nca hesaplanmaktadır. Hesaplanan tutar araç sahipleri tarafından ödenmekle zorunlu bir vergi türüdür.

Nasıl Ödenir?

Ödeme birçok farklı yöntemle yapılabilmektedir. Öncelikle kayıtlı bulunulan Vergi Dairesi aracılığı ile şahsen ödeme yapılabilir. İnternet üzerinden ödeme yapmak isteyenler ise İnternet Vergi Dairesini kullanabilirler. İnternet Vergi Dairesini kullananlar kredi kartıyla da mtv ödeme yapabilirler. Ayrıca PTT şubelerinden de mtv ödenebilmektedir.

Ayrıca anlaşmalı bankalar üzerinden de ödeme yapılabilmektedir. Belirlenen bankaların şubelerine giderek ya da internet şubelerini kullanarak da vergi ödemesi yapılabilmektedir. İnternet vergi dairesi ve anlaşmalı mobil ve internet bankacılıkla kolayca ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca kredi kartıyla ödeme yapma imkanı da bulunmaktadır.

mtv ödeme

Ne zaman Ödenir? Taksit İmkanı Bulunur mu?

Araç sahiplerinin zorunlu olduğu mtv ödeme tarihleri devlet tarafından belirlenmiştir. 2 taksit halinde ödeme yapılmaktadır. İlk taksit Ocak ayı içerisinde yatırılmalıdır. İlk taksitin ocak ayının sonuna kadar ödenebilmesi için süre tanınmıştır.  Belirlenen ikinci taksit ise Temmuz ayındadır.İkinci taksit içinde temmuz ayının başından sonuna kadar herhangi bir gün yatırmak mümkündür.  İstenirse Ocak ayındaki ilk taksit ödendikten sonra hemen ikinci taksitte ödenebilir. Fakat taksit şeklinde ödemek isteyenler Temmuz ayını bekleyerek mtv ödeme yapabilirler.

Bazı anlaşmalı bankalar üzerinden ödeme yapmayı seçenler ek taksit yapabilmektedir. Bankaların kendilerinin sunmuş olduğu bir hizmettir. Ek taksitten faydalanarak daha uzun sürelere bölerek ödeme yapılabilir.

Cezası Var mı?

MTV ödemesini zamanında yapılmasında fayda vardır. Günü geçen vergi ödemesi için aylık olarak gecikme faizi uygulanmaktadır. Uygulanacak faiz oranları devlet tarafından belirlenmekte ve aylık olarak işletilmektedir. Son güne kadar ödeme yapmayanlar gecikme faizi ile karşılaşacaklar. Bu nedenle mtv vergisini günü geçmeden ödemek gereklidir. Aksi taktirde aylık olarak uygulanacak gecikme faizi ile karşı karşıya kalınabilir.

Her çeşit vergide olduğu gibi mtv içinde belirtilen süre içinde ödeme yapılmaması halinde gecikme faizi uygulanmaktadır. Bu nedenle zamanında ödeme yapmak önemlidir.  Aksi taktirde ilerleyen günlerde faiziyle birlikte ödeme yapılması gerekecektir.

 

One thought on “Mtv Ödeme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir