Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Bireysel olarak, yani kişilerin bizzat kendileri tarafından kurulan şirketler şahıs şirketleri olarak tabir ediliyor. Şahıs şirketleri, ölçek olarak anonim ve limited şirketlerden daha küçük çapta olsa da, süreç olarak bu şirketlerden daha kısa sürede kurulabiliyor.

Hem bahis hem de açılış süresinin diğer şirket türlerine göre kısa olması, iş yeri sahibi olan kişilerin bu alana yönelmelerini sağlıyor. Şahıs şirketi kurulduktan sonra vergi mükellefi olunduğunu unutmamakta yarar var. Limited ya da anonim şirketlerde vergi oranları sabit olarak % 22 iken, şahıs şirketlerinde bu oranın artış gösterdiği söylenebilir.

Şahıs Şirketi

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları

Burada en önemli husus açılış süreci maliyettir. Şahıs şirketi kurulurken kurumlardan talep edilen temel evraklar oldukça basit ve kolayca temin edilebilen evraklardan oluşuyor. Hızlı bir şekilde şirket kurmak ve bunu düşük bir maliyette halletmek isteyenler şahıs şirketi için gereken evrakları toparlayarak vergi müdürlüklerine başvurabiliyorlar. Şahıs şirketi kişisel bir şirket olduğundan, başka bir kişinin ortaklığı mümkün olamıyor.

Bu da alınacak tüm kararların tek kişi tarafından verilmesini sağlayarak avantaj kazandırıyor. Muhasebeci ücretlerinin düşük olması, sermayeye ihtiyaç duyulmaması ve hiçbir ortağa gerek duyulmaması şahıs şirketinin avantajları arasındadır. Bunlara ek olarak, defter tasdik ücreti düşüktür ve vergi sistemi de kademeli olarak artıyor. Tüm bu işlemler yapılırken şahıs şirketlerindeki toplam vergi oranının %35’lere kadar çıktığını da unutmamak gerekiyor.

Kuruluş Aşamaları

şahıs şirketi kurmak için öncelikle bazı evraklara ihtiyaç vardır. Bunlar; kimlik fotokopisi, imza sirküsü, ikametgah senedi, kira  sözleşmesi ya da tapu fotokopisi gibi evraklar toparlandıktan sonra vergi dairesine gidilerek başvuruda bulunuluyor. Şayet şirket için anlaşma sağlanan bir mali müşavir ya da muhasebeci varsa tüm bu işlemlerin vekaletname yoluyla onlar tarafından yapılması da mümkün.

1000 TL civarındaki başvuru ücreti de yatırıldıktan sonra şirket kurma işlemi tamamlanmış oluyor.  İşlemleri tamamlayıp şirketi kuranlar, internet üzerinde e-ticaret yaparak ürün satışı gerçekleştirebiliyorlar. Şayet e-ticaret şirketi kurmak isteyenler, fiziksel bir mağazaya sahip olmaları halinde farklı bir ticaret şirketi kurmaları gerekmiyor. Gerçek vergi levhası üzerinden sanal pos açtırılarak e-ticaret işlemlerini şirket üzerinden yürütmek mümkün olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir