Şirket Nasıl Kurulur

Ticari faaliyetlerde bulunmak isteyenler öncelikle kendilerine bir şirket kurmaları gerekmektedir. Ticari faaliyetler içerisinde ne yaptığınız ne kadar kazandığınız ve gelir-gider durumunuza göre vergilendirmeye tabi tutulmanız gerekmektedir. Peki, şirket kurmaya karar verdiniz fakat nasıl kurulacağı hakkında pek bir bilginiz yok. Şirket kurmak aslında kurmak istediğiniz şirketin türüne göre kolay veya uğraştırıcı olabiliyor. Gelin şimdi şirket nasıl kurulur önce bundan bahsedelim.

Şirket Nasıl Kurulur

Şirket Türleri

Şirket nasıl kurulur sorusuna cevap vermeden önce kuracağınız şirket tipine karar vermelisiniz. Birbirlerinden farklı işlemler gerektiren şirket tipleri, seçeceğiniz şirket tipine göre bazı şartları, avantajları ve dezavantajları vardır. Eğer bir şahıs şirketi kurmayı düşünüyorsanız bu süreç maliyet bakımından düşük, zaman açısında oldukça kısa bir sürede gerçekleşebilir. Fakat türüne göre Limited veya Anonim bir şirket kurmak istiyorsanız Gerekli olan evraklar ve yapılan işlemler daha kapsamlı ve uzun süreli olabiliyor.

Şahıs Şirketi

Şahıs şirketi tek başınıza kurabileceğiniz gelirinize göre vergilendirme yapan şirket tipidir. Hızlı ve kolay bir şekilde açılabilir istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Dosya masrafları, muhasebe ücreti ve defte açma masrafları düşüktür. Hızlı ve masrafların düşük olması bakımından girişimcilerin ilk tercih ettiği şirket tipidir. En büyük dezavantajı, kademeli vergilendirme olduğundan dolayı geliriniz arttığından vergilendirme %35 oranlarına kadar çıkabilir.

Limited ve Anonim Şirketleri

Şahıs veya Limited şirketlerin kurulması için sermaye zorunluluğu vardır. Yapacağınız işte Limited şirket için 10.000 bin TL Anonim Şirket için ise 50.000 TL olmak zorundadır. Limited şirkette vergilendirme daha az olup vergi oranı sabit %22 seviyesindedir. Anonim şirkette ise bu oran %30-35 seviyelerindedir. Eğer şirketin borçlanıp batma gibi bir durumla karşılaştığında Anonim şirket sahibini ilgilendiren herhangi bir durum söz konusu değildir. Bütün borçlardan şirket sorumludur. Fakat Limited şirkette ise tüm kamu borçlarından Limited şirket sahibi sorumlu tutulur.

Şirket Nasıl Kurulur

Şirket Nasıl Kurulur?

Şahıs şirket nasıl kurulur? Oldukça basit ve hızlı bir şekilde kurulabilecek şirket tipidir. Gerekli olan evrakları toplayıp (Kimlik fotokopisi, iş yeri tapu fotokopisi ya da kira sözleşmesi, noterden alınan imza sirküleri, vekâletname) muhasebeciniz veya mali müşavirinize belgeleri teslim ettikten sonra belirli bir ücret karşılığında sizin adınıza bu işlemleri yapmasını istemeniz yeterlidir.

Limited ve Anonim şirketleri için (ortakların ikametgâh adresleri, kimlik fotokopileri, iş yeri unvanı, iş yeri adresi, kâr oranları, sermaye oranları, vesikalık fotoğraf, şirketin temsilcisi) buradaki belgeler ile muhasebeciniz veya mali müşavirinize giderek gerekli işlemleri yapmasını rica ediyorsunuz. Daha sonra gerekli olan belediye işlemlerini muhasebe çalışanının yönlendirmesiyle tamamlıyorsunuz.

2 thoughts on “Şirket Nasıl Kurulur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir