Ssk Emekli Maaşı Hesaplama

Çalışanların hayali bir gün emekli olmak ve emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacaklarını merak ederler. Seneler boyu çalışmalarının karşılığı emekli olduğunda almak isteyen birçok kişi emekli maaşı sorgulaması yapmaktadır. Emeklilik yaşı yaklaşan veya yaklaşmayan bütün vatandaşlar emekli oldukları zaman ne kadar maaş alacağını merak ediyor. Emekli maaşı miktarı kriterlere göre farklılıklar gösterebiliyor. Maaşınız sigortalı olduğunuz süre, ödediğiniz prim miktarı, yaş gibi farklı spesifik kritere göre hesaplanmaktadır. Ocak ve Temmuz aylarında meydana enflasyon farkına göre senede iki kez zam yapılan emekli maaşları hak sahibinin tercihine göre herhangi bir banka şubesine yatırılabiliyor.

ssk emekli maaşı hesaplama

Uzun yıllar süren çalışma hayatının ardından emekli olma hayalleri kuran binlerce çalışan emekli olduktan sonra ekonomik anlamdan sıkıntı yaşamak istememektedir. Bunun için çalışanlara ödenen prim miktarı ne kadar yüksek tutulursa emekli olduktan sonra alınacak olan maaşı tutarı da o denli artıyor. Peki, prim gün sayısını tamamlayıp aktif çalışma yaşamını tamamlamaya hazırlanan bütün vatandaşlar ne kadar maaş alır? SSK emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

Ssk Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından hazırlanan uygulama sayesinde ya da e-devlet üzerinden emekli maaşı hesaplama oldukça basittir. SSK emekli maaşı hesaplama işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için birtakım bilgiler gereklidir;

T.C. kimlik numarası
SSK sicil numarası
Baba adınız
Nüfusa kayıtlı olunan il
Doğum tarihi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet adresinden yukarıda söylenmiş olan bilgileri doldurarak sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Ancak sorgulama işleminin gerçekleşebilmesi için 3600 gün sigorta süresinin tamamlamış olmanız gerekmektedir. Ayrıca, SSK emekli maaşı hesaplama yapabilmek için e-Devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. Bahsedilen bu e-Devlet şifresini ise PTT şubelerinden alabilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek için ise ‘Mobil imza aracılığı ile kimlik doğrulama, ‘Elektronik imza aracılığı ile kimlik’ veya ‘İnternet bankacılığı gibi kimlik doğrulama seçenekleri de bulunmaktadır.

Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sayfada yazılı bir metin karşınıza çıkacak ve bu metinde sisteme kayıtlı olduğunuz hizmet statüsüne göre SSK emekli maaşı hesaplama yapılmaktadır. Yapılan bu hesaplama alacağınız kesin bir rakam değildir, yaklaşık bir oran vermektedir. Maaşınızın miktarı ile ilgili sorgulama otomatik olarak yapılmakta ve görüntülenmektedir.

https://youtu.be/uI_4WP-djwA

One thought on “Ssk Emekli Maaşı Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir