Yaşlılık Maaşı Ne Kadar

65 yaş aylığı olarak bilinen bu maaş 65 yaşını doldurmuş herhangi bir geçim kaynağı olmayan yaşlı vatandaşlar için Devlet güvencesinde sağlanan bir güvence çeşididir. Bu maaşı alabilmek için vatandaşta bazı şartlar aranmaktadır. Başvurmadan önce vatandaşlar bu şartlara uyup uymadığını kontrol edip öyle başvuru yapmalıdır.

Yaşlılık Maaşı

65 yaş aylığı alabilmenin şartları :

2022 sayılı kanuna bağlı olarak sağlık sigortası ve geçim kaynağı bakımından yetersiz olan 65 yaşını doldurmuş kadın ve erkek vatandaşlar bu maaştan yararlanabilmektedir. Ayrıca daha ayrıntılı olarak şartlarından bahsedersek :
. 65 yaşını doldurmuş olmaları
. Nafaka almaması
. Türk vatandaşı olması
. Hiç bir sosyal güvenceye sahip olmaması
. Hiç bir geçim kaynağı olmaması
. Sağlık sigortasının bulunmaması
. Sosyal hizmetler içeriğinde harçlık almıyor olması
. Bir kaç kişinin bulunduğu yerde yaşıyor ise hane halkının yuvarlak olarak gelirinin asgari ücret net tutarının 1/3 ü nden fazla olmaması gerekmektedir.
Yukarıdaki şartlara uyan vatandaşlar başvurularını gerçekleştirip yaşlılık maaşı almaya hak kazanabilirler.

yaşlılık maaşı

Yaşlılık aylığı nasıl bağlanır:

Yaşlılık maaşı almak için ikamet edilen adresin bağlı olduğu kaymakamlığın ”Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYD) başvuru da bulunulması gerekmektedir. Başvuru  formu ise Aile Bakanlığı’nın resmi sitesi üzerinden temin edilmektedir. Sonraki işlem ise kaymakamlıktaki Defterdarlık ve Mal Müdürlüklerinden başvuru evrakları alınmalıdır. İl veya ilçe idare kurulundan muhtaçlık belgesi alınmalıdır. Bu süreçte alınan belgeler toplanarak SGK-Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir.Verilen belgeler incelemeye tabii tutularak incelendikten sonra yaşlılık maaşı alıp alamayacağınız belli olacaktır.

Şimdi yaşlılık aylığı alma durumları biraz daha kolaylaştırılmıştır. Yaşlılık aylığı alma girişiminde bulunan 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlarımız daha önce beraber oturduğu ailesi ile değerlendirilmekte idi. Yeni sisteme göre başvuru yapan kişi ailesi ile değil sadece kendi ve varsa eşi ile beraber değerlendirme sürecine girmektedir. Şimdi önümüzde 3 şart bulunmaktadır.Bunlar:

Türk vatandaşı olmak, herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi olmamak ve 65 yaşını doldurmuş olmak yetmektedir. Önceleri bu maaş  3 aylık toplu ödeme yapılarak verilmekteydi. Şimdi ise aylık olarak ödenmektedir. 601 tl den 637 tl ye çıkarılarak maaşa zam yapılmıştır.

2 thoughts on “Yaşlılık Maaşı Ne Kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir