Freelancer Nedir ,freelancer İşler

Freelancer türkçe anlamı serbest yazar, serbest meslek anlamına gelmektedir. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde yaygın olan bu sistem Türkiye’de gelişmektedir. Freelancer iş yapmak isteyen kişi kendi yeteneklerini internet üzerinde belli bir miktarda yaparak gelir elde amacı koymaktadır. Ancak bu tür işleriniz için sosyal ağ profilinizi düzgün bir şekilde yaymanız gerekmektedir. Tanınma çevreniz fazla olmasıyla birlikte referanslarınız sayesinde daha fazla iş imkanı bulabilirsiniz.

freelancer

Freelancer İş Güvenilir Mi?

Freelancer amaçlayan bir kişi riskleri de göze alması gerekmektedir. Yaptığınız işlerde kişilerle internet üzerinden yapacağınız için bir yazılı anlaşma veya güvenceniz olmamaktadır. Uzun süreli bir projede çalıştığınızda güvence olmayacağı için para konusunda alacaklarınız meydana gelebilir. Yeni bir ortamda çalışacağınız için azdan çok sistemini sevmeniz gerekmektedir. Azdan çok sistemi freelancer olarak başlayan kişi sosyal ortamlarda yaygın olmamasından dolayı az para kazanacaktır. Referanslarının olmasıyla birlikte iş yapma birlikte gelirinde de  artış gösterecektir.

Freelancer Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

Freelancer çalışan bir kişi kendi hayatını belirlemektedir. Ne zaman çalışacağı, ne zaman kalkacağı yada ne kadar gezeceğine dair kendi karar vermektedir. Bu yönden olumlu olsa da ilk olarak başlangıçta az para kazancı sağlamaktadır. Ayrıca zaman freelancer için en büyük düşmandır. Normal bir iş de çalışırken kişi zamanın hemen geçmesini ve o iş saatinin bitmesini ister. Ancak freelancer çalışan kişide tam tersi çalışacaktır. Zamanın ne kadar hızlı geçtiğini işleri yetiştirmek için daha fazla çaba sarf edecektir. Evinde çalışarak para kazanmasıyla birlikte bir zaman sonra çok evde takılmasıyla birlikte sosyallik oranı aşağıya düşebilir. Laptop olmasıyla birlikte kafe de veya başka bir ortamda çalışarak zihninin dinç tutmasını sağlamalıdır. Riski severek hareket ederek bütün elde ettiği bilgileri tecrübeye dönüştürmektedir.

freelancer

Freelancer Alanları Nelerdir?

Web ortamının yaygınlaşması birlikte bir çok alanda iş imkanı da açılmaktadır. Bu alanlar sosyal medya yöneticiliği, makale yazarlığı, grafikerlik, seo işlemleri, editörlük, web tasarım işleri, çevirmenlik vs. alanlar oldukça talep görülen işler arasındadır. Kendi işinizin patronu olduğunuz ve kimsenin size karışamayacağı ortam bulunmaktadır. Freelancer müşteri ilişkilerinizi ve gelir imkanını sadece sizin yönetebileceğiniz bir alandır.

 

One thought on “Freelancer Nedir ,freelancer İşler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir