Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Birey olarak kurulan şirketlere şahıs şirketi deniliyor. Yani anonim şirketlerden ya da limited şirketlerden daha küçük ölçekli olabilen bu şirketler şahıs şirketleri olarak tanımlanıyor. Şahıs şirketlerinin kurulması, anonim ve limited şirketlerle kıyaslandığında daha basit ve açılışı daha süratlidir. Şahıs şirketleri kuranların vergilerden mükellef olabildiklerini de hatırlatmakta yarar var. Şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar, herkes tarafından kolayca temin edilebilen evraklar olup, ek masraflara gerek duyulmadan toparlanabilecek belgelerden oluşuyor.

Şahıs Şirketi Açma Üstünlüğü

Açılış süreci, şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar, genel işleyiş açısından limited ve anonim şirketlere oranla daha pratik olan şahıs şirketi kurma durumu, çok yönlü avantajlar içeriyor. Öncelikle diğer şirket türlerine göre daha az masraflı olduğu açıktır ve sahibinden başka hiçbir ortağın bulunmaması nedeniyle de işlemler basittir. Şahıs şirketinin açılması durumunda, tüm sorumluluk şirketi açan kişidedir. Avantaj bakımından değerlendirmek gerekirse şahıs şirketi;
– Düşük mali müşavir ve muhasebe ücretinin olması,
– Defter taktik belgesinin düşük olması,
– Hiçbir ortağa gerek duyulmaması,
– Sermaye ihtiyacının bulunmaması,
– Vergi sistemlerinde kademeli artışın olması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilerek kurulabiliyor. Şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar ile en yakın vergi müdürlüğüne gidilerek tüm işlemleri kısa sürede tamamlamak mümkün.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketinin kurulabilmesi için öncelikle bazı belgelerin toparlanması gerekiyor. Şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar vergi müdürlüklerinden şahsen veriliyor. İsteyenler, tüm evrakları vekalet verdikleri muhasebeci ya da mali müşavir aracılığıyla da işleme aldırabilirler. Buradaki en basit yol, muhasebeci ya da mali müşavir tarafından ilgili kurumlara müracaat edilerek şahıs firmasının açılmasıdır. İşte şahıs şirketi kurmak isteyenler için gerekli olan belgeler;
– İkametgah belgesi
– Kimlik fotokopisi
– Noter onaylı imza sirküsü
– Vekaletname (şahsen başvuru yapılacaksa vekalet gerekmiyor)
– Şirkete bağlı açılması planlanan iş yeri kira sözleşmesi, mülk sahibi olunursa tapu fotokopisi.
Tüm belgeler toplandıktan sonra kuruma ibraz edileceği sırada hizmet ücreti adı altında alınan ve miktarı 800 ile 1000 TL arasında değişebilen bir ödeme bulunuyor.

 

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

One thought on “Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir