Tüm Girişimcilik Fikirleri

Eğer sizde sabahtan akşama kadar çalışıp maaş almaktan sıkıldıysanız. Artık kendi işinizi kendiniz kurup kimseye hesap vermek istemiyorsanız, sizin de içinizde girişimci ruhu var demektir. Girişimci ruhlu olabiliriz fakat doğru ve emin adımları atamazsak, gerekli yerde gerekli cesareti gösteremezsek bunun da pek bir anlamı kalmaz. Nasıl yani?

Girişimcilik Fikirleri

Girişimcilik Fikirleri

Girişimci Ruhu

Öncelikle kendinizi yönete bildiğinize, bir işi yaparken gösterdiğiniz kararlılığa inanmanız gerekiyor. Çünkü insanların birçoğu büyük bir hevesle yapmaya başladıkları işi, kısa bir süre sonra isteksiz yapmaya başlıyorlar. Bu durum ise işin verimliliğini, başarısını olduğu gibi yok edip bitiriyor. Bir işi yapmakta kararlıysak o işi yapmadan bırakmamamız gerekiyor. Yapacağımız bütün işleri zamanlı ve planlı bir şekilde yapmaya çalışmalıyız.

Girişimcilik fikirleri demek sadece bir iş kurmak anlamına da gelmez. Bazen yaptığınız bir işte aldığınız emin kararlar da bir girişimcilik faaliyetidir. Mesela bir firma düşünün sadece yerli pazara ürün satmaktadır. Bu firma yabancı pazarlara ürününü satmak istiyorsa ve birtakım faaliyetlerde bulunuyorsa buda bir girişim faaliyetidir.

Riskleri Değerlendirin

Bir işi yapmaya karar verdiğinizde kesinlikle riskleri tam anlamıyla değerlendirin. Bütün her şeyinizi bir işe yatırıp geleceğinizi tehlikeye atmayın. Girişimcilik fikirleri edinmeden önce bazı hususlara dikkat edin.
-Yapacağınız işin bütün risklerini değerlendirin.
-Yatırım yaptıktan sonraki 6 ay boyunca kendinizi çok rahat idare edebileceğiniz bir bütçe bırakın.
-Bütün riskleri minimum seviyeye indirin.
-Alacağınız bütün risklere hazırlıklı olun her şey kötüye de gidebilir.
-İşinizde başarısız olursanız ne yapacağınız hakkında 2.bir plan oluşturun.
-Başarı olasılığını iyi hesaplayın.

Girişimcilik Fikirleri hakkında

Girişimci Fikirleri

En iyi girişimcilik fikirleri arasında, en doğru olanı yapmayı sevdiğiniz fikirdir. Yani bir yerden duyarak veya görerek birtakım kulaktan dolma faaliyetlerle iş yapılmaz. Bir girişimci hangi işi yapmayı seviyorsa o işi yapıp onu büyütebilmek için her şeyi yapan kişidir.

Mesela benim mesleğim kaportacılık. Ben yeterli bir bütçe biriktirdikten sonra gidip halı dükkânı açacak halim yok. Bende gidip kendi sevdiğim alanla ilgili olan galeri dükkânı açarım. Bunun gibi eğer siz ne ile meşgulseniz, hangi işi yapmayı seviyorsanız o işi yapıp kendinizi o iş üzerinde geliştirmeye çalışmalısınız. Aksi takdirde yapmayı sevmediğiniz bir işte başarı söz konusu değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir