Kripto Para Borsası

Son yıllarda oldukça popüler olan kripto para borsası bitcoinin çıkışı ile beraber birçok farklı madeni parayı da beraberinde getirdi. Başka madeni paraların çıkışıyla kripto para borsası en net halini aldı. Kripto borsası bizim bildiğimiz borsa işlemleri gibi işlem yapmasa ‘da benzer nitelikte al-sat emri vererek, üçüncü bir aracının olmadığı borsadır. Tam üç senedir popüler vaziyette olan kripto para borsası İnternet üzerinden yoğun şekilde işlem görmeye devam etmektedir.

Kripto Para Nedir?

Gelecekte en popüler ödeme yöntemleri arasında yerini alacağı düşünülen elektronik paradır. Kripto para 2006, yılında bitcoinin çıkışı ile beraber başlamıştır. 2016 yılında en popüler dönemini yakalayan Kripto Para borsası bu popülerlikle beraber yanında birçok farklı kripto paraları doğurmuştur. Şirketlerin veya şahısların birtakım yazılım sal özellikle beraber çıkardıkları kripto paralar özellikleri içerisindeki yazılımlarına göre değer görmektedirler. Üretimleri için uzman yazılımcıların gerektirdiği ve dev yazılım bilgisayarlarıyla bu kripto paraların üretimi gerçekleşir.

kripto para nedir

Kripto Para Borsası Ne İşe Yarar?

Kripto Para borsası yatırımcıların kâr yapmak amacıyla kullandığı. Kripto parayı yatırım fırsatı olarak gören ve bu borsada işlem yapıp bekleten insanlarla doludur. Ya da kısa vadede kripto paralardaki hızlı artış ve düşüşlerden faydalanarak kısa sürede kâr yapmak isteyen insanlar bu platformları kullanarak işlemlerini gerçekleştirirler.

kripto para borsasi

Kripto Para Borsası Nasıl Çalışır?

Kripto para borsası çalışma itibariyle takas yönteminin hemen hemen aynısıdır. Sadece arada komisyon alan aracı site sahibi vardır. Şöyle ki kripto para borsasından işlem yapmak istediğinizde, aracı olan siteye üye oluyorsunuz. Daha sonra sizden kimlik bilgilerinin doğruluğunu istiyor. Yapılan herhangi bir yasa dışı faaliyette sistemden atılmanız için. Daha sonra paranız karşılığında bitcoin veya farklı bir madeni para alımı yaparsınız.

Örneğin 100 adet kripto para satın aldınız. Daha sonra aldığınız 100 adet kripto paranın 10 tanesini satmaya karar verdiniz. İşte tam o sırada ise Kripto para satın almak isteyen kişiler sizin o 10 tane satmak istediğiniz kripto parayı satın alır. İşlemler bu şekilde takas yöntemiyle gerçekleşir. İşlem yaptığınız site size aracılık ettiği için ufak bir komisyon ücreti alır.

3 thoughts on “Kripto Para Borsası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir