Bizimle İletişime Geçin

Bilgi

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Yayınlandı

Tarih

Birey olarak kurulan şirketlere şahıs şirketi deniliyor. Yani anonim şirketlerden ya da limited şirketlerden daha küçük ölçekli olabilen bu şirketler şahıs şirketleri olarak tanımlanıyor. Şahıs şirketlerinin kurulması, anonim ve limited şirketlerle kıyaslandığında daha basit ve açılışı daha süratlidir. Şahıs şirketleri kuranların vergilerden mükellef olabildiklerini de hatırlatmakta yarar var. Şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar, herkes tarafından kolayca temin edilebilen evraklar olup, ek masraflara gerek duyulmadan toparlanabilecek belgelerden oluşuyor.

Şahıs Şirketi Açma Üstünlüğü

Açılış süreci, şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar, genel işleyiş açısından limited ve anonim şirketlere oranla daha pratik olan şahıs şirketi kurma durumu, çok yönlü avantajlar içeriyor. Öncelikle diğer şirket türlerine göre daha az masraflı olduğu açıktır ve sahibinden başka hiçbir ortağın bulunmaması nedeniyle de işlemler basittir. Şahıs şirketinin açılması durumunda, tüm sorumluluk şirketi açan kişidedir. Avantaj bakımından değerlendirmek gerekirse şahıs şirketi;
– Düşük mali müşavir ve muhasebe ücretinin olması,
– Defter taktik belgesinin düşük olması,
– Hiçbir ortağa gerek duyulmaması,
– Sermaye ihtiyacının bulunmaması,
– Vergi sistemlerinde kademeli artışın olması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilerek kurulabiliyor. Şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar ile en yakın vergi müdürlüğüne gidilerek tüm işlemleri kısa sürede tamamlamak mümkün.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketinin kurulabilmesi için öncelikle bazı belgelerin toparlanması gerekiyor. Şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar vergi müdürlüklerinden şahsen veriliyor. İsteyenler, tüm evrakları vekalet verdikleri muhasebeci ya da mali müşavir aracılığıyla da işleme aldırabilirler. Buradaki en basit yol, muhasebeci ya da mali müşavir tarafından ilgili kurumlara müracaat edilerek şahıs firmasının açılmasıdır. İşte şahıs şirketi kurmak isteyenler için gerekli olan belgeler;
– İkametgah belgesi
– Kimlik fotokopisi
– Noter onaylı imza sirküsü
– Vekaletname (şahsen başvuru yapılacaksa vekalet gerekmiyor)
– Şirkete bağlı açılması planlanan iş yeri kira sözleşmesi, mülk sahibi olunursa tapu fotokopisi.
Tüm belgeler toplandıktan sonra kuruma ibraz edileceği sırada hizmet ücreti adı altında alınan ve miktarı 800 ile 1000 TL arasında değişebilen bir ödeme bulunuyor.

 

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Şirket Nasıl Kurulur - Şirket Rehberim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi

Nasıl Şahıs Şirketi Kurulur? Şahıs Şirketi Kurmak

Yayınlandı

Tarih

Günümüzde birçok insan ticari faaliyetler ile uğraşmaktadır. Herhangi bir vatandaş ticari faaliyetlerde bulunup para kazanıyorsa, bu durumun devlet tarafından belirlenmesi kazancına göre gelir ve giderlerin hesaplanması için şahıs tarafından şirket kurulması gerekir. Şirket dendiği zaman akla çok büyük işler gelmemelidir. Mesela bir berber dükkânı dahi bir şirkettir. Yani kâğıt üzerinde bütün işletmeler şirket olarak nitelendirilir. Şirketler şahıs şirketi, Limited şirketi ve anonim şirket olmak üzere üç kısma ayrılır. Her bir şirket tipinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Tabi şirket türlerinin gelir ve gider oranına göre belirlenmesi gerekmektedir.

şahıs şirketi kurmak

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmak istiyorsanız öncelikle birtakım zorunlu evrakları gerekli yerlere teslim etmeniz gerekmektedir.

– İkametgâh Senedi (fotoğraflı),
– Noterden imza sirküleri,
– Kimliğinizin fotokopisi,
– Açmış olduğunuz iş yeri kira ise kira sözleşmesi, size aitse tapunun fotokopisi
– Muhasebecinize vermiş olacağınız vekalet

Gerekli belgeleri topladıktan sonra işlemleri ufak bir ücret karşılığında muhasebecinize ileterek, yapmasını isteyebilirsiniz. Kendiniz yapmaktansa, işi bilen birisine yaptırmanızda fayda var. Muhasebeciniz bütün bu belgeleri gerekli yerlere ulaştırıp, şirket açma talebinizi gerçekleştirebilir.

Şahıs Şirketi Açmanın Avantajları Nelerdir?

Öncelikle ilk etapta ufak çaplı bir ticari faaliyet içerisindeyseniz Şahıs şirketi açmak daha mantıklı bir davranış olabilir. Şahıs şirketinin diğer şirket türlerine göre daha düşük masraflarının olması tercih edilme sebeplerinden biridir.

-Şahıs şirketi açmanın diğer bir avantajı ise defter tutma ücretinin düşük olmasıdır.
-Muhasebeci ve Mali müşavir ücretlerinin diğer şirket türlerine göre düşük olmasıdır.
-Şahıs şirketinizi istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz. Devlet tarafından herhangi bir zorunluk yoktur.
-Kimse ile ortak bir şirket açmak zorunda değilsiniz. Anonim şirket gibi ortak bulunması şartı yoktur.
-Şahıs şirketi çok çabuk bir şekilde açılabilir. Belirli bir süreç gerektirmez.

Dezavantajları

-Şahıs şirketinde vergi sistemi, gelirinize göre artan vergi sistemidir. Yani bu oran gelirinize göre ile %35 oranları arasında değişiklik gösterir. Tabi geriniz arttığında ise Limited şirketine geçme vaktiniz gelmiş demektir. Çünkü Limited şirketlerde gelir vergisi sabit %22 olarak alınır. Bu oran her zaman sabittir, geliriniz değişim gösterse de bu oran değişmez.

Okumaya devam et

Bilgi

KOSGEB Nedir

Yayınlandı

Tarih

Özellikle kendi işini kurmak isteyen tüm küçük girişimlerin imdadına yetişen KOSGEB , hem karşılıklı hem de karşılıksız kredi vererek ülke ekonomisini canlandırıyor. Birçok kişi tarafından merak edilen KOSGEB’e nasıl ne şartlarda başvurulacağına konusuna değinmekte yarar var. Ticaret hayatına atılmak isteyen, bir işletme projesi olan ancak maddi kaynak bulamayan, mevcut işletmesini büyütmek isteyen herkes KOSGEB’e başvurabilir.

Bir işte başarılı olabilmek için plan, istek, düşünce ve mali destek gerekiyor. Burada KOSGEB, düşünceyi, planı ve isteği olan herkese kredi vermeye hazır bulunuyor. Yeni girişimcilerin hem kendilerine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunabilmeleri için KOSGEB tarafından verilen kredilen en uygun ödeme biçimleri ile alınabiliyor.

kosgeb

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda  faaliyet içerisinde olan, tamamen devlet destekli olan bir kurumdur. 1990 yılında kuruluşunu tamamlayarak ülke ekonomisini canlandırmak, ihracatı artırmak, küçük işletmelerin büyümesini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Özellikle küçük ya da orta ölçekli işletmelerin sanayideki payını artırmak için kurulduğu söylenebilir. Bu işletmelerin rekabet güçlerini de artırmayı hedefleyerek KOBİ’lerin kurumsallaşma ya da Ar-Ge konularında kendilerini geliştirmelerini sağlıyor.

Belirli şartlara bağlı olarak kredi desteği sunan KOSGEB , projelerin büyüklüğüne göre farklı miktarlarda destekte bulunuyor. KOSGEB’e kayıt yaptırmak için öncelikle kurum veri tabanına üye olmak gerekiyor. Daha sonra beyannamenin doldurularak kuruma ibraz edilmesi ve onay alınması gerekiyor.

Kimler Başvurabilir?

KOSGEB konusu, hemen her ortamda konuşulan bir konu haline geldi. Bunun en büyük nedeni, hibe yoluyla ya da tamamen faizsiz bir şekilde kredi alınabilmesidir. Şu günlerde yeni iş kurmak isteyen herkesin KOSGEB kredi desteğine güvendiği söylenebilse de, bu desteklerden herkesin yararlanamayacağını bilmek de yarar var.

KOSGEB’e başvuruda bulunabilecek kişilerin, kurum yönetimince verilecek olan ve “iş kurma danışmanlığı” olarak adlandırılan eğitimlerden geçmeleri gerekiyor. Ayrıca “genç girişimci geliştirme programı” olarak adlandırılan ve genellikle üniversite sınırları dahilinde faaliyet gösteren bu programa katılıp mezun olma durumu da aranıyor. Ya da İŞGEM bünyesindeki girişimcilerden en az 1 yıl içinde işletme kurmuş olan kişiler yararlanabiliyor. Tüm bu şartları taşıyanlar projelerini sunarak en az 50.000 TL’lik kredi alabiliyorlar.

Okumaya devam et

Bilgi

Startup Nedir?

Yayınlandı

Tarih

İlk şart olarak, başlangıç ​​kavramları veya yeni girişimler önerildi. Ancak, endüstride İngilizce olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu sorunlara aşina olmayan gençler veya bu kavramın ne anlama geldiğini tam olarak bilmeyen çalışanlar, genellikle bir başlangıç ​​şirketinin ne olduğunu soruyor.

Startup Tam Olarak Nedir?

Startup kavramı farklı girişimciler tarafından farklı şekillerde açıklanmaktadır. En genel anlamda, bu, herhangi bir soruna çözüm bulmak isteyen ve başarılı bir sonuç garanti edilmeyen şirketlere verilen addır. Bu tanım, yeni kurulan bir şirketin ne olduğu sorusuna kesin bir cevap verir. Fakat daha derine indiğimizde, kavramın düşündüğümüzden daha belirsiz olduğunu görüyoruz.

Örneğin, halkın inancının aksine, şirketin yaşı tespiti etkilemez. Bir yıllık şirketler başlangıç ​​olarak kabul edilebilir veya aynı kategoride beş yıllık şirketler sayılabilir. Ancak, on yıllık bir şirketi başlangıç ​​olarak kabul etmek zor. Çünkü on yıl içinde, bir şirket belirli bir ilerleme ve büyüme seviyesine ulaşmalıdır.

Bir girişimin ne olduğu sorulduğunda, herkesin aynı fikirde olduğu tek bir konu var. Aynı zamanda şirketin büyüme kabiliyetidir. Bu tür şirketler hızla büyüyor. Başka bir deyişle, büyüme eğilimi. Bu tür şirketler herhangi bir coğrafi kısıtlama olmadan büyümek istiyor. Bir girişim, Türkiye merkezli olarak İngiltere veya Amerika’da çalışabilmelidir. Bu nokta başlangıç ​​ve girişim arasındaki farkı belirler. Girişimler yerel sınırlar ile sınırlı olabilir. Örneğin, yeni bir pizza dükkanı açmak bir girişimdir, ancak bir startup değildir.

startup

Yeni Kurulan Şirketlerin Hangi Alanlarında Startup Vardır?

Başlangıçtaki projeler ağırlıklı olarak teknoloji ve yazılım alanındadır. Ancak günümüzde, başlangıç ​​şirketleri finansal teknoloji, finans ve pazarlama gibi çeşitli alanlarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca, kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik ürünler üretmek için tasarım, mimari ve teknolojiyi birleştiren yeni şirketler de vardır.

Otomatik Startup Nasıl Kurulur?

Şimdi bir girişimin ne olduğu sorusunu cevapladığımızda, bir girişimin nasıl yapılandırıldığına bakalım. Kurulum aşamasında, kurucular öncelikle soruna bir çözüm sağlamalıdır. Çözümün başarılı bir şekilde uygulanması önemli değildir. Çözüm, startup projelerinin bir parçası olarak değerlendirildi. Daha sonra toplu finansman gibi yöntemlerle kurumsal finansman sağlanabilir. Kickstarter gibi siteler yeni başlayanlar için iyi bir fon oluşturucudur.

Diğer bir seçenek ise bankalardan riskli kredi almaktır. Bankalardan kredi almak için girişimler inşa etmek, Türkiye’de yaygın bir uygulama değildir. Bununla birlikte, Birleşik Devletler veya Büyük Britanya gibi önemli kuruluşların olduğu ülkelerde, bu şirketleri destekleyecek uygulamalar bulunmaktadır. Bütün bunlar tamamlandıktan sonra, yükleyiciler kendi startup şirketlerini kurabilirler.

 

Okumaya devam et

Trend