Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Gerekli Belgeler Nelerdir

Şirket Rehberim > Anasayfa > Para Kazanma Yolları > Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Gerekli Belgeler Nelerdir

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Gerekli Belgeler Nelerdir

Şahıs Şirketi nedir?

Fert olarak kurabileceğiniz şirketlere Şahıs Şirketi adı verilir. Limited şirketlerden ya da anonim şirketlerden daha küçük ölçekli olan işletmelere şahıs şirketi adı verilir. Limited şirket ve Anonim şirket kurma işlemlerine nazaran hem daha basit, bununla birlikte daha süratli olarak açılışı gerçekleştirilebilir ve vergi mükellefi olabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Açmanın farkı nelerdir?

Limited şirketlere ve Anonim şirketlere nazaran açılış süreçleri, gereksinim duyulan evraklar diğerlerinden azdır. Çok daha süratli faaliyette olmanıza imkân sağlar ve diğer şirket türü kuruluşlarından çok daha azca masraf gerektirir. Sahibinden başka ortak olmamasından ötürü işlemleri daha basittir. Açılan şahıs şirketinin tüm sorumluluğu ve yetkileri şahıs şirketini kuran bireyin sorumluluğunda olmaktadır.

Şahıs şirketi avantajları;

 • Uygun fiyatlı muhasebeci ya da mali müşavir ücretinin düşük olması,
 • Vergi sisteminde kademeli artışları olması,
 • Defter onay bedellerinin düşük olması,
 • Şahıs şirketinin açılması ve kapatılması kolay olması,
 • Şahıs şirketi açmak için ana para ihtiyacı yoktur,
 • Herhangi bir ortağa gerek olmadan bireysel olarak kurulabilir,

Şahıs şirketinin dezavantajları;

 • Gelir arttıkça kademeli vergi oranı nedeniyle vergi oranı da yükselmektedir.
 • Elde edilmiş Gelire bağlı olarak %15’den adım atar ve %35’e kadar çıkabilir. Ancak Limited şirketlerde bu oran sabittir ,doğrusu %22’dir.Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs firması kurmak için en önce bazı belgelerin toplanması gerekir. Bu evrakları kendiniz toparlayıp başvurunuzu isterseniz bağlı olacağınız Vergi Dairesi Müdürlüğüne şahsen de iletebilirsiniz. Veya bu prosedürü sizin yerinize vekalet ile bir mali müşavir veya muhasebeci aracılığıyla de işleme aldırabilirsiniz. En sıradan ve kısa yolu belirli bir ücret mukabilinde bu işlemleri mali müşavirinizin, muhasebecinizin ilgili kurumlara müracaat sürecini ilerletmesi ve şahıs firmanızı açmasıdır. Fakat Limited şirket oluşturmak isterseniz, “limited şirket nasıl kurulur” makalemize bakınız.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

 • Kimlik fotokopisi,
 • İkametgah Belgesi (E-Devlet Üzerinden),
 • Noterden imza sirküleri,
 • Muhasebecinize veya Mali Müşavirinize vereceğiniz vekaletname,
 • Açılacak olan iş yeriniz kira ise kira sözleşmesi veya Mülk sahibi siz iseniz tapu fotokopisi,

EN YENİ İŞ FİKİRLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

Şahıs Şirketi kurmak  ve maliyet

Dokümanlar, imza sirküleri ve bu işlemleri sizin adınıza meydana getirecek olan mali müşavir yahut muhasebeciye ödeyeceğiniz hizmet ücretleri dahil 2020 yılı için toplam 800TL – 1000TL içinde olabilecektir.Bu meblağ muhasebeciye ve bölgeye göre değişebilir. Olduğunuz sektör ve iş kolunuza nazaran esnaf odası, ticaret odası vb. Odalarına kayıt olmanız da gerekebilir. Mali müşaviriniz ya da muhasebeciniz bu hususta sizi daha detaylı bilgilendirebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir